Yurtdışında Mankenlik İçin Neler Gerekli?

Reklamlar ticari anlamla bütün işler için önemlidir. Özellikle gündemde olan oyuncu veya mankenler ile çalışan firmaların reklamlardan olan kazancı oldukça yüksektir.  Gündem de olan oyuncu veya manken sosyal medya ya da magazin aracılığı ile de izleyicisi takipte olurlar. Takip eldin oyuncu veya manken giydiği kıyafet, taktığı aksesuar, kullandığı telefonun beğenilmesi doğrultusunda taklit ediler ve ürün popölerlik kazanır.  Firmalar bu açıdan gündemde olan oyuncu ve mankenlere cast  ajansları aracılğı ile ulaşırlar. Cast ajansları bu alanda hem oyuncu ve manken adaylarının isteklerini hem de reklam ve prodüksiyon şirketlerinin ihtiyaçlarını karşılar.

Manken olma koşulu olan boy ve kilo ölçülerinin aranan özellikte olması gereklidir. Mankenlikte boy ölçüsü minimum 1.70 olsa da firmalar bu durumu model ve menkenin yüzü ve cilt özelliğine göre esnetebiliyor. Mankenlik kolay görülse de podyumda yürümek veya ürünün tanıtımını yapmak yoğun iş temposu istiyor. Podyumda rahat yürüyerek rahat tavırlar sergilemek izleyicinin beğenisini kazanmak önemlidir. Podyumda rahat yürümek ve ortama adapte olmak için mankenlerin alana önceden gelmesi ve göz aşinalığı ile ortamı tanıması ışıklara hakim olması ile rahat tavırlar sergilemesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca yoğun iş temposuna rağmen fiziki özelliklerini korumak ve pürüzsüz cilt bakımını yapmak mankenliği devamlı ve popüler yapıyor. Cast ajansları sayesinde sektöre giren mankenler iyi yapımcılar ve reklam şirketleri ile çalışma fırsatını daha kolay elde ediyor. İyi ve tanınmış markalar ile çalışmak ve yurt dışında da adından söz ettirmek her mankenin hayalidir. Bunun için mankenlerin bu işte kendilerini eğitmeleri ve marklara ile sürekli olarak çalışmaları gerekir. Dergi kapakları ve tanıtım organizasyon fuarlarında bulunan mankenlerin farklı firmalar ile çalışarak moda dünyasına atılmak için önemli bir adımdır. Moda sektörünü takip eden mankenler ünlü modacıların kreaksiyonlarında bulunarak dünyaca ünlü modacıları da tanıma fırsatı oluyor. Sürekli yenilern modanın yeni yüzlere ihtiyacı olduğunu düşünen modacılar. Giydiğini iyi taşıyan, taktığını kendine yakıştıran, orantılı fizik ve iyi yüz hatlarına sahip olan mankenler dünyaca ünlü modacılarında aranan yüzü oluyor.