Kaliteli Bir Showreel Nasıl Olmalı?

Showreel: başarılı ve de bilindik bir oyuncu olmak isteyen kişilerin cast ajanslarına sağlamış oldukları başvuruların yanı sıra portfolyosunun dijital bir ortamda kurgulama yapılarak ortalama iki ila üç dakikalık bir şekilde sunumu sağlanabilen bir görsel sunumuna verilen bir isimdir. Bu sunumun içeriğine oyuncu adayının yaya da oyuncunun daha öncesinde yapmış olduğu işler, tecrübeler, deneyimler ya da kişinin kendisini anlatabilen bir sunum olarak tamamlanan ve de bunu yetkililere karşı bir cv niteliğinde sunulabilen bir çekimdir. Bu oyuncunun gerçekten başarılı bir oyuncu olduğunu ya da ne tür rollerde başarılı olabildiğinin göstergesi olabilmektedir. Oyuncunun ya da oyuncu adayının hangi karakterleri doğru bir şekilde sunabildiğini yetkililere karşı sunmayı başarabilen bu çekim pek çok oyuncu adayının ya da oyuncunun avantaj sahibi olabilmesi açısından önemli bir yere sahip olabilmektedir.

Son yıllarda cast ajanslarında yer alan oyuncu adaylarının ya da oyuncu olarak sektörde yer edinmiş olan kişilerin cast direktörleri aracılığı ile tercih edilebilmesi için sahowreel talebinde bulunarak kişiyi doğru bir şekilde analiz etme çabasına girebilmektedirler. Eğer proje için uygunluk gösterebilirler ise oyuncu adayının ya da oyuncunun projede yer edinebilmesi için çalışmalar sağlanmaya başlayabilmektedir. Kaliteli ve de başarılı bir showreel nasıl olmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir?

-Kaliteli bir Showreel ortalama iki dakika ile üç dakika arasında olması gerekir. Daha fazlası yetkililerin sıkılmasına ve de sonuna kadar izlememesine sebep olmasından dolayı yarım bir sunum sağlanabilmiş olur.

-Showreel başlangıcında mutlak suret ile kişinin kendisini doğru bir şekilde tanıtması gerekir. Bu kaliteli bir Showreel için olmazsa olmazlar arasında yer alır.

-Kişiye ulaşılabilecek olan iletişim bilgilerinin Showreelin sonuna kadar mutlaka yer verilmesi gerekmektedir.

-Gündemde yer edinmiş olan yani bilindik sahnelerin kullanımı diğer profesyonel oyuncular ile kıyaslanmaya sebep olabileceği için bu tarz sahnelerin kullanılmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

-Kişilerin başarılı bir Showreel çekimi sırasında psikolojik olarak da hazır olması gerekmektedir.

Emek verilmiş olan başarılı bir Showreel sahibi olabilmek geleceğe yönelik de bir artı sağlayabilmiş olabilmek anlamını taşımaktadır.

Kaynak : http://www.ajansturk.org/cast-ajanslarina-kayit-yaptirmak-ucretli-midir/

Bir cevap yazın