Cast Ajansları Nasıl Hizmet Verirler?

Kadrosunda bulundurduğu her yaş ve özellikte olan oyuncu adaylarını yapım şirketlerine yeni yüz olarak sunması cast ajansının görevleridir. Oyuncu adaylarını yetenek, yaş,  kilo, boy, cinsiyet olarak gruplara ayıran oyuncu cast ajansları yapımcılarında işini kolaylaştırmaktadır.Yapımcılar aradıkları oyuncuları cast ajansın internet sayfasından bakarak seçerler. Daha sonra cast ajansları ile iletişime geçerler. Cast ajansı bu durumu oyuncularına bildirir ve oyuncuların yapımcılar ile bir araya gelmesini sağlar. Oyuncu ve yapımcı anlaştığı takdirde yayın süreci, projenin bütçesi üzerinden set yoğunluğuna ve oyuncunun oynayacağı role göre bütçe belirlenir. Cast ajansı oyuncunun başlayacağı dizi veya filmlerde alacağı role göre yaptığı sözleşme ile kendi payını alır. Yapımcılar ödemeyi çalıştıkları cast ajanlarına yaparlar. Oyuncu olmak isteyen her birey cast ajans başvuru yaparak oyuncu olmalarına zemin hazırlayabilirler. Manken ve model adayların için mankenlik cast ajanslarına başvurmaları ve bu işe başlamaları da aynı yollardan geçer. Özellikle reklamların çoğalması ve modanın ilerlemesi ile ünü tekstil firmalarının her bedenden model talebi de artıyor. Reklam cast  ajansları manken ve model seçerken öncelik olarak fizik değil yüz güzelliğine önem veriyor.

Doğru Cast Ajansları ile Çalışmak

Doğru cast ajansı bünyesinde bulundurduğu oyuncu ve manken adaylarını iyi yapımcılar karşılaştırmanın yanı sıra oyuncu veya modelini eğitim ve tecrübe olarak da doğru yöne yönlendirmeye çalışıyor. Bu durum güvenilir cast ajanslarında çalışan oyuncuları için büyük avantaj oluyor. Bazı cast ajans başvurularında oyunculuları kadrolarında aldığında belli bir ücret talep ediyor ve bu ücreti makbuzla doğruluyor. Ücret açıklaması olarak oyuncunun fotoğraf ve video masrafları oluyor. Makbuz verilmediği takdirde ajansa güvenmemek ve o ajans ile çalışmamak gerekir. Ayrıca ajanslar, oyuncuların fotoğrafları ve videolarını ajansın ofisinde buna özel ayrılan alanlarda yapılır. Fakat fotoğraflar ve videolar için farklı bir adres verilmişse temkinli olmanız ve o ajansa itibar etmemeniz önerilir.Doğru ajans ile çalışmayı anlamak için oyuncunun ajans ile yapacağı sözleşmede kendini belli eder.

Eğer sizde mankenlik veya oyunculuk yeteneğinizi cast ajanları aracılığı ile değerlendirmeyi düşünüyorsanız bu önerileri dikkate almanızda fayda var. Bu doğrultuda ilerlemeniz mesleğinizin sağlam adımlar ile ilerlemesine yardımcı olacaktır.