Cast Ajansı Diksiyon Dersi Verir Mi?

Cast ajansları televizyon ve sinema filmleri için oyuncu yetiştiren bir mecradır. Oyuncu olmak isteyenler cast ajanslarına başvuruda bulunurlar ve bu başvurular cast ajansları tarafından değerlendirilir. Başvuruyu değerlendiren üst düzey yetkililer uygun olan adayları seçerek onları hayallerine kavuşturmayı amaç edinerek yola çıkmaktadırlar. Başvuru olumlu yanıtlandıktan sonra kısaca profesyonel gözler tarafından onay aldıktan sonra eğitimler verilmeye başlanır. Cast ajanslarının çalışma sektörü olarak sinema, televizyon her türlü oyuncu gerektiren sektörlerdir. Cast ajanslarının faaliyet göstermiş olduğu bu sektörlere adım atmak yine cast ajansları üzerinden yapılır.

Günümüzde bir insanda en çok dikkat edilen unsur konuşmasıdır. Etkili konuşma her alanda fayda sağlayabilirken çoğu insan etkili dil başka bir deyişle diksiyon eğitimini nereden alacağını bilmemektedir. Diksiyon kelime anlamı itibariyle şu şekilde tanımlayabiliriz: bir sözü söylerken, sözdeki duyguyu hissettirmek, kalıbına uygun olarak anlatmak için sesteki uyumu ayarlayabilmek, önemli bir kelimeyi vurgulamak için ses orantısı ayarlayabilmek; jest ve mimikleri aynı zaman da beden dilini de doğru kullanabilme sanatıdır. Diksiyon eğitiminin önemi ise her konuda kendini belli edebilmektedir. Diksiyon eğitimi almış olan bir kişi toplum önünde rahatlıkla etkili bir konuşmacı olabilmektedir. Nefesi ve sesi doğru kullanmayı öğrenen bir kişi rahatlıkla doğaçlama yapabilmektedir. Aynı zamanda akıcı bir dile sahip olunduğu için karşı tarafa özgüvenli duruşu hissettirmek için gerekli bir yetenektir.

Cast ajansları başvurularını değerlendirip seçtiği oyuncu adaylarında etkili dili başka bir anlamı ile diksiyonu olmasını ön planda tutmaktadır. Etkili ve akıcı dil her alanda saygınlık kazandırma özelliğine sahip iken cast ajanslarında diksiyon eğitimi verilmemektedir. Diksiyon eğitiminin nerede kullanılacağına örnek vermek gerekirse spikerlik, oyunculuk ve sunuculuk gibi birçok meslek gruplarında akıcı bir dil ile düşüncelerini ve söylemek istediklerini doğru ve akıcı bir dil ile karşı tarafa aktarabilmek için gerekmektedir. Cast ajansları doğrudan diksiyon eğitimi vermez iken diksiyon eğitimi alınması için teşvik etmektedir. Bununla birlikte cast ajanslarında alınan eğitimler ile birlikte diksiyon eğitimi seviyesinde olmamasına karşın bir eğitim verilmektedir.

Kaynak: http://www.castajansantalya.net/2017/08/10/oyunculuk-ve-diksiyon-iliskisi/

 

 

 

Bir cevap yazın