Casting Ajanslarının Film ve Dizi Yapımcıları İçin Önemi

Cast ajansları, oyunculuk ya da mankenliği kendilerine meslek edinmek insanları ya da ünlü olmak isteyen kişileri bünyesine alan, bazı durumlarda eğitimler veren, sonra da tanıtımını ve reklamını yaparak piyasaya sürmekte olan ajanslardır. Casting ajansları, yapım şirketleri için sıkça tercih edilen en kolay oyuncu bulma yoludur.

Dizi ya da film yapımcıları için oyuncu bulma konusu oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Bu nedenle yapımlar hazırlanırken oldukça uzun bir süre kaybı yaşanmaktadır. Yaşanan bu süre kaybından dolayı da sorunlar ortaya çıkmaktadır. Film ya da dizi zamanında yetişememekte veya da anlaşılan oyuncu istenilen performansı gösterememektedir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak ve zamandan kazanmak amacıyla yapımcı şirketler cast ajanslarına başvurarak oyuncu tedarikini sağlamaktadır.Cast ajansları, yapım şirketlerinin talebi üzerine harekete geçerek, ellerindeki tüm imkanlar dahilindeki oyuncu listelerini tarayarak, role ve yapıma en uygun oyuncu adayını seçerek yapımcıya bir sunum hazırlamaktadır. Bu sunumla oyuncu adayının tüm yer aldığı işler ya da performansını göstermiş olduğu işler ile oyuncu adayı tanıtılarak, yapımcı tarafından karar aşamasına gelinmektedir.

Dizi ve film oyunculuğu, cast ajanslarında oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Bunun sebebi ise günümüzde sürekli gelişmekte olan sinema ve televizyon sektörüdür. Günümüzde her yıl neredeyse binlerce film ve her yıl yapılan yeni diziler ile dizi ve film oyunculuğunun önemi oldukça fazla artmaktadır. Yapım şirketleri de bu işleri biran önce yayına sokabilmek için zaman kaybetmemek adına casting ajanslarına başvurmakta ve oyuncu seçimiyle uğraşmamaktadır. Bu şekilde hem yeni oyuncular keşfedilmiş olmakta, hem de insanların hayallerini gerçekleştirmelerinin en kolay yolu gözler önüne serilmektedir.

Cast ajanslarında, dizi ve film oyuncusu olabilmek için öncelikle cast ajansının internet sitesine girerek buradan başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru formu doldurulup gönderildikten sonra ise cast ajansı değerlendirmeler yapacak, sonrasında da adayı mülakata çağıracaktır. Kabul edilmesi koşulunda ise denemeler ve çekimlerle uygunluk araştırması yapılarak oyuncu adayını başaralı olabileceği en iyi sektöre yönlendirecek ve burada kariyer planlaması yapacaktır.

Kaynak: http://www.diziajans.com/sanat-filmlerinin-cast-calismalari/

Bir cevap yazın